Opublikowano Dodaj komentarz

Kociewie Design Festiwal 2019 – Plan Festiwalu

DESIGN
— sacrum czy profanum?

konferencja popularnonaukowa

godz. 9:00 -9:50 rejestracja uczestników konferencji
godz. 09:50 inauguracja konferencji

godz. 10:15 Anna Łucarz
ETNODESIGN – POJECIE, ZJAWISKO CZY MODA?
Referat stanowi próbę określenia czym jest etnodesign. Czy jest to pojęcie naukowe, zjawisko społeczne, a może chwilowa moda w dziedzinie ubioru i wystroju wnętrz? Poznamy zarys dotychczasowych działań, konferencji i wystaw dotyczących etnodizajnu w Polsce.

godz. 11:00 Patrycja Frenkiel
GRANICA MIĘDZY INSPIROWANIEM SIĘ A PLAGIATEM? INSPIRACJE FOLKLORYSTYCZNE I LUDOWE A USTAWA O PRAWACH AUTORSKICH.
Referat będzie próbą nakreślenia sytuacji prawnej związanej z ochroną praw autorskich. Ustawa mówi, że przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Nas w szczególności będzie interesować ochrona dzieł wyrażonych znakami graficznymi oraz z zakresu plastyki, fotografii, wzornictwa przemysłowego czy muzyki.

godz. 11:45 przerwa śniadaniowo — kawowa

godz. 12:00 Bartłomiej Jankiewicz
STUDIUM HAFTU KOCIEWSKIEGO
Prelekcja nakreśli historię haftu na Kociewiu, aż do jego zaniku. Następnie poddane zostaną analizie koncepcje artystyczne Małgorzaty Garnysz i Marii Wespy, na tle haftu kaszubskiego i innych koncepcji artystycznych, które miały wpływ na autorki. Szkoły przeanalizujemy osobno, a także porównawczo. W podsumowaniu nastąpi próba wskazania na wspólny rdzeń obu koncepcji artystycznych, a także możliwości dalszego rozwoju haftu kociewskiego.

godz. 12:45 Damian Domański
OSTEM I MODRAKIEM 0 KOCIEWSKICH INSPIRACJACH (O)POWIEŚĆ Z MORZESZCZYNA
Po dziś dzień gmina czerpie z haftów Wespowej i czyni je swoją regionalną dumą. Przyjrzymy się zatem działaniom animacyjnym i promocyjnym, jakie w ostatnich latach podjął m.in. samorząd, aby dziedzictwo, jakie dzięki hafciarce Marii Wespowej zostało zrekonstruowane, było jeszcze bardziej znane, ale i stanowiło nietuzinkowe narzędzie marketingowe. Będzie to opowieść o indywidualności, kreatywności i lokalnej tożsamości — od spójnej marki promocyjnej, poprzez działania społeczne, po pracownię handmade’u kociewskiego pod nazwą Tkaczykowa.

godz. 13:30 Mirosława Borucka
NIE TAKI PROJEKT STRASZNY, JAK GO MALUJĄ!
Jak pozyskać pieniądze na realizację projektu? Kto i gdzie może złożyć wniosek o dofinansowanie? Jakie czyhają na nas pułapki? Jak radzić sobie z niepowodzeniem? Referat jest próbą pokazania procesu tworzenia projektu na podstawie pomysłu czy inicjatywy, ukazanie przykładowych ścieżek realizacji projektu oraz miejsc pozyskania środków zewnętrznych. Na podsumowanie zaprezentowany zostanie projekt pt. Kulturalnie zakręceni — utożsamianie się z kulturą – jako przykład dobrych praktyk.

godz. 14.15 zakończenie konferencji
godz. 14:30 — 15:00 obiad dla uczestników konferencji

godz. 15:00 UROCZYSTE OTWARCIE FESTIWALU
hymn kociewski
powitania
przedstawienie wystawców
podziękowania
przemówienia
występ dzieci z Miejskiego Przedszkola w Skórczu „Gzóby zes przedszkola” oraz „Lulki nasze kochane” na podstawie tekstów Barbary Pawłowskiej

godz. 16:oo POKAZ MODY
Przygotowany przez młodzież ze Stowarzyszenia DRABKA oraz uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Franciska Schornaka w Skórczu JEZDÓM KOCIEWIAKAM od hipstera do lansera

godz. 17:00 (niemal) musical kociewski
KOCIEWSKIE WESELE
w wykonaniu zespołu Familija Kociewska
rajby zmówiny zaręczyny przygotowania do wesela maszki oczepiny

godz. 19.00 oficjalne zakończenie wydarzenia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *